Danes sem ta rek že zjutraj predstavila kot rdečo nit “prijetnega” dopoldneva mojim trem otrokom, ki so mimogrede v najlepših letih pubertete. Iz izkušenj vem, da je zelo pametno namere, ki otrokom v teh letih niso najbolj prijetne napovedati in ponavljati vsaj nekaj dni prej. Potem je pritoževanja manj. Kmalu sem ugotovila, da beseda pospravljanje ni beseda za motivacijo in delavni elan. Hmmm, kaj pa sedaj…hitro razmišljaj! In povem vam, bilo je bolje. “Danes boste z mano poskrbeli, da bo naše stanovanje čistejše…pomagajte mi pri opravilih za naš dom”. No, počutila sem se dokaj čudno, ampak, če vsaj malo deluje…
To da bi jih lahko motivirala s pridno mravljico iz nove knjižice TRAVNIŠKA PUSTOLOVŠČINA, ne bo šlo. Moji mali pustolovci so že prestari. Zrasli so v velike pustolovce. Kdaj že?
In potem sem si rekla. Če ne drugega, jim lahko vsaj preberen nekaj zanimivosti, katere sem prebrala, ko sem raziskovala in ustvarjala zgodbo za Travniško pustolovščino. A za to sem morala najti primeren čas. Ker me imajo že itak “poln kufer”, ker itak skoz težim.
Vse o mravljah
Poznamo več vrst mravelj. Krojaške mravlje so opremljene z močnimi čeljustmi, ki služijo nabiranju zelenih listov. Na plantažah veljajo za pravo nočno moro, saj so sposobne uničiti celotno drevo v manj kot uri. Vpliv mravelj pa je tudi globalen, saj imajo zelo pomembno vlogo pri ogrevanju planeta.
Gnezdo imenujemo mravljišče in je sestavljeno iz vsaj ene matice, nekaj samčkov ter mnogo delavk, ki so specializirane za različne naloge. Matica lahko živi do 25 let, samčki, se izležejo iz neoplojenih jajčec in poginejo takoj po parjenju. Iz oplojenih jajčec se razvijejo samičke, imenujemo jih delavke. Za sabo puščajo majhne kapljice feromonov, ravno toliko, da lahko z njihovo pomočjo najdejo pot domov.
Travniške rumene mravlje, živijo pretežno pod zemljo na travnikih in livadah. Kadar se preveč namnožijo lahko na travnikih okoli gnezd uničijo zaplate trave.
Prehranjuje se pretežno z izločki podzemnih vrst listnih uši, ki jih v ta namen gojijo v svojih gnezdih. Pozimi pogosto jedo cele uši.
Mlade mravlje imajo krila, ki jim omogočajo, da v toplih poletnih mesecih zapustijo mravljišče in ustvarijo novo kolonijo.
No, za konec pa še to. Pri nas mravlje živijo tudi v otroških sobah. Le zakaj? Ja jaz vem… moji pubertetniki pa očitno še ne.
Konec je bil vseeno srečen. Skupaj smo preživeli kvaliteten čas, vsaj zame.